8. Sınıf 1. Dönem Türkçe Konuları

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 LGS sınavında 2. dönem konularından muaf tutulacağını duyurdu. Bunun üzerine birçok öğrenci ve veliler 1. dönem 8. sınıf konularının hangisi olduğunu araştırmaya başladı. Kendi alanım gereği bu sayfada 8. sınıf 1. dönem Türkçe konularının hangileri olduğunu yazdım. Böylece çalışma planınızı ona göre hazırlayabilirsiniz.

Peki, o zaman 8. sınıf 1. dönem Türkçe konuları hangileri, öğrenciler Türkçe dersinde hangi konulardan sorumlu? İşte, madde madde 8. sınıf 1. dönem Türkçe konuları:

8. Sınıf 1. Dönem Türkçe Konuları

8. sınıf 1. dönem Türkçe konularını aşağıda maddeler halinde verirken alt başlıklarını yazmadım. Sadece ana başlıkları belirttim.

 1. Fiilimsi (Eylemsi)
 2. Sözcükte ve Söz Öbeklerinde Anlam
 3. Deyimler
 4. Cümlenin Ögeleri
 5. Cümlede Anlam
 6. Atasözleri
 7. Paragrafta Anlam
 8. Yazım Kuralları
 9. Noktalama İşaretleri
 10. Metin Türleri (Edebi Türler)
 11. Söz Sanatları
Dikkat: Değerli Öğrenci ve Veliler, bakanlığımızdan yapılan açıklamalar doğrultusunda bu sayfadaki yazılar güncellenebilir. O nedenle bu sayfaya ara sıra bakmanızda ya da Instagram hesabımı takip etmenizde fayda vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

LGS sınavında başka hangi yılda 2. dönem konuları muaf tutuldu?

Koronavirüs sebebiyle evlere kapandığımız 2020 yılında da öğrenciler 1. dönem konularından sorumluydu.

LGS Türkçe soruları nasıl olacak?

LGS sınav sisteminde Türkçe soruları genellikle okuduğunu anlama, yorumlama üzerinedir. Bu nedenle az da olsa bilgi sorusu çıkar ancak çoğunlukla anlam bilgisi (sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam) konularından soru çıkar. Ayrıca sözel mantık, görsel, grafik ve tablo türünden de sorular gelebilir.

LGS Türkçe dersine nasıl çalışmalıyım?

Verimli ders çalışma yöntemi hakkında yazdığım yazıya ulaşmak için tıklayınız.

8. sınıf 2. dönem Türkçe konuları hangileri?

Türkçe dersi tema şeklinde işlendiği için 1. dönem görülen ana konular 2. dönem de işlenmektedir ancak fiilde çatı ve anlatım bozukluğu konuları sadece 2. dönem işlenen konulardır.

Geçmiş yılların LGS Türkçe konu dağılımı nasıldır?

Bununla ilgili hazırladığım detaylı açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

Uyarı: Değerli Öğrenciler, dikkat ettiğiniz gibi fiilde çatı ile anlatım bozukluğu konuları 1. dönem konuları içinde değildir ancak sizin bu iki konuya çalışmayacağınız anlamına gelmesin. Okul müfredatında yer alması ve yazılılarda çıkma ihtimalinin olması nedeniyle öğretmeniniz bu iki konuyu anlattığında tekrar etmeniz ve konuya gereken önemi vermeniz gerekir.

8. sınıf 1. dönem Türkçe konularının yer aldığı içerikler (konu anlatımı, test, deneme sınavları, yazılı örnekleri, pratik özet, çözümlü sorular…) Türkçe dersi çalışma alanında mevcut. Burayı tıklayarak tüm bu içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın