8. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Soruları, Klasik Yazılı

8. sınıf Türkçe 1. dönem 1. yazılı soruları. Müfredata uygun ve karışık sorulardan oluşan yazılıyı indirebilir, sayfa düzenlemesine gerek duymadan çıktısını alabilirsiniz.

8. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

Öğrencilerden “ince” sözcüğünü cümle içinde kullanmaları istenmiştir. Öğrencilerin verdiği cevapların oranı aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Üzerinde "ince" kelimesinin çok anlam örneklerini gösteren renkli piramit

1) Buna göre aşağıdakilerden hangisi %10’luk dilimin içinde değerlendirilebilir? (10 puan)

A) Eline aldığı ince bir dal parçasını sağa sola savuruyordu.

B) İnşaatın ince işini bir ayda bitireceklermiş.

C) Plajdaki ince kumla çok güzel bir minyatür kale yaptık.

D) Halam ince düşünceli biridir.


2) Aşağıdaki cümleleri kanıtlanabilirliğine göre (öznel / nesnel) yazınız. (8 puan)

Görevliler masa ve sıraları müdürün belirttiği noktalara bıraktılar.

Gerek içerik gerekse üslubu kitabın keyifle okunmasını sağlamış.

Halk şairleri herhangi bir ön hazırlık olmadan sanatını icra ederlerdi.

Yazar yeni romanıyla Toroslarda yaşayan Yörükleri anlatmış.

Kardeşliği bu roman kadar etkili işleyen yoktur.

Öyküsünde sıradan insanların yaşamını anlatmış.

Tekrarlamalar kitabın sıkıcılığına neden olmuştur.

Karneyi alır almaz köye, dedesinin yanına, gitti.


3) Aşağıdaki tabloda verilen metinlerin türlerini (makale, eleştiri, deneme, öykü) karşılarına yazınız. (16 puan)

Başkalarının hatalarını bulmakta çoğumuzun üstüne yoktur. Hemen bir şeyler bulur, yargılarız. Hâlbuki bu konuda Mevlâna: “Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol” sözü ile yapılan bir hatayı görmezden gelerek o kişiyi rencide etmememizi istemiştir. Bence de birinin kusurunu unutarak o kişiyi affetmemiz gerekir.

Uzaydaki her cismin bir çekim gücü vardır. Yani sadece Dünya Ay’a çekim gücü uygulamaz Ay da Dünya’ya uygular. Ancak bu güç cisimlerin kütlesiyle doğru orantılıdır. Bundan da anlaşılacağı gibi Dünya Ay’a göre daha çok çekim gücü uygular.

Yazarın eserleri bir süreç içinde değerlendirildiğinde kendini sürekli tekrar ettiği görülür. Başlangıçtan günümüze kadar eserlerinin hiçbirinde maalesef yaratıcılıktan yoksun. Sıradan bir düz yazıda bile sözcükler yeni anlamlar kazanırken yazar dile yeni anlamlar yüklemekten kaçınmış.

Antalya’dan Mersin’e giderken uçurumlarla dolu yerlerden geçtik. Arkadaşım buranın Anamur olduğunu buralarda sıkça falezlerin yer aldığını söyledi. Uygun bir yere arabayı park edip mola verdik. Faleze fazla yaklaşmadan denizi izledim. Sanki deniz ayaklarımın altındaydı. Muhteşem görünen bu manzara karşısında aynı zamanda içim ürperdi.


4) Aşağıdaki tabloda kullanılan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarını eşleştiriniz. (açıklama, öyküleme, tartışma, örnekleme) (12 puan)

Tutturdular neden böyle bir kitap yazdım diye. Ne açıklama yaptıysam önyargılı olduklarından inandıramadım. Sanıyorlar ki okuyucu kitlemi değiştirmek istiyorum. Özellikle yetişkinlere hitap eden kitaplarım yerini gençlere bırakmış. Hâlbuki eğlenceli içerik istemem ve bunu yapıtıma…

Aslında gençlik dönemi bir geçiş aşamasıdır. Anne ve babaya bağımlılıktan kendi ayaklarının üzerinde durma arasında köprü vazifesi kurar. Bu dönemde kişilik biçimlenir, kişi daha çok bağımsız hale gelir.

Deneme yazarları okura yol gösterici değil, okurla yol arkadaşı olmak için çalışmalı. Ancak bu şekilde yapıtlarından tat alınabilir. Montaigne “Denemeler” kitabında bunu açıkça ortaya koymuştur.

Geçenlerde Pınar Teyze’yi, mahallemizin çınar ağacını, ziyaret etmeye evine gitmiştim. Seksen dört yaşındaki kadın yıllara meydan okurcasına dik dursa da yaşlılığın verdiği etkiyle yüzü kırış kırış ve göz altı çöküktü. Çok dertliydi. Akrabaları ziyaretine pek gelmez, gelse de ellerindeki telefonlarla uğraşmaktan başlarını kaldırmazlardı. Bu nedenle telefonların icat edilmemesini dilerdi sürekli.


5) Aşağıdaki cümleleri anlam ilişkisine göre (amaç-sonuç, neden-sonuç, koşul sonuç) belirtiniz (8 puan)

Borçlarından kurtulmak için daha sıkı çalışıyordu.

Yaptıkları baraka ev şiddetli rüzgârdan yerle bir oldu

Parasız kaldığı için ailesini aradı.

Susuzluğunu gidermek için evden su istedi.

Akşam erken yatarsan ertesi gün zinde olursun

İyi bir sonuç elde etmek için var gücüyle çalışıyordu.

Kitabı veririm ama zamanında teslim edeceksin.

Hastalandığından bugün gelememiş.


6) Aşağıdaki tabloda yer alan filimsileri ilgili kutucuklara yazınız. (16 puan)

Yazarın yalın bir dille hazırladığı röportajları sadece üslup yönüyle değil, Anadolu’daki yaşamın özünü göstermesi bakımından da oldukça etkileyicidir. Gündelik hayattan ilham alan röportajlarda bir bakmışsınız sahil kasabasında bir balıkçıyla sohbet ediyor ya da bir seyyar tatlıcıyla… Kısacası röportajlarında her türlü insan konu ediliyor.

Metinde Geçen

İsim Fiiller:

Sıfat Fiiller:

Zarf Fiiller:


7) “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Sözünü açıklayan bir düşünce yazısı yazınız. (30 puan)

Yazacağınız kompozisyonda yazım kuralları ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.


Yazılı sorularını indirmek için tıklayınız.

Soruların cevapları için tıklayınız.

“8. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Soruları, Klasik Yazılı” üzerine bir yorum

Yorum yapın