8. Sınıf Türkçe Açık Uçlu Yazılı (2023 1. Dönem 1. Yazılı) Yeni Nesil (1. Senaryo)

8. sınıf Türkçe açık uçlu yazılı örneği (2023 1. dönem 1. yazılı) yeni nesil sorulardan oluşan ve Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği 1. senaryoya uygun yazılı örneğini ister şimdi çözün isterseniz sayfanın altındaki linke tıklayıp PDF biçiminde indirin. İşte, 8. sınıf Türkçe açık uçlu yazılı (2023 1. dönem 1. yazılı) 1. senaryoya uygun yeni nesil sorular:

"Pratik Çalışma" logosu üzerinde "8. Sınıf Türkçe Açık Uçlu Yazılı (2023 1. Dönem 1. Yazılı) Yeni Nesil (1. Senaryo)" yazısı ve yazılıyı çözen öğrenci eli görseli.

8. Sınıf Türkçe Açık Uçlu Yazılı

Kazanım: T.8.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Not alma, özet çıkarma, eleştirel, yaratıcı, serbest, kelime ve kavram havuzundan seçerek yazma, bir metinden ve duyulardan hareketle yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.

1) Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı, olmak şarttır. (Balzac)

Aşağıdaki kutucuğa Balzac’ın cümlesinde verilen mesaja uygun bir düşünce yazısı yazınız. Başlığı yazmayı unutmayınız, yazım ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

Kazanım: T.8.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.

2) Edebiyat yapıtını ortaya koyma sürecinde öncelikle sabretmeyi bileceksin. Sonra ilham perisi yanında olduğunda yoğun bir çalışmayı göze alacaksın. İlham perisi gelmediği anlarda yazmayı bırakıp yazdıklarına şöyle bir göz gezdireceksin ta ki seni ziyaret edene kadar. İşte yazma işi dediğimiz süreç tüm bu çalışmaların toplamıdır.

Yukarıdaki metinde bazı kelimelerin anlamı aşağıda verilmiştir. Kelimeleri metinden bularak anlamlarının karşısına yazınız.

AnlamıSözcük
Artmış ya da sıkı durumda olan
Eser
Sıkıntılı ya da istenmeyen durum karşısında ses çıkarmadan geçmesini beklemek
Kazanım: T.8.3.9. Fiilimsilerin cümledeki işlevlerini kavrar. Fiilimsilerin türleri fark ettirilir. Ekler ezberletilmez.

3) Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben hiç kimsenin yazmasına karşı değilim. Hatta herkes kalemini eline alıp bir şeyler yazmalı ki o zaman kendini daha iyi ifade edebilsin. Belki birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz ve hayat daha çekilir bir hal kazanırdı ancak iş yazarlığa gelince durum daha farklı bir boyuta ulaşır. Yazarlık her şeyi yayınlamadan önce tekrar tekrar kontrol ettiğiniz bir meslektir.

Metinde geçen fiilimsiler aşağıda yer almıştır. Bunların karşılarına türlerini yazınız.

yazmasına …………………………………………………….

alıp …………………………………………………….

Gelince …………………………………………………….

Yayınlamadan …………………………………………………….

kontrol ettiğiniz …………………………………………………….

4 ve 5. Soruları aşağıdaki metne göre cevaplayınız.

Çocukluğumda misafirliğe gittiğim her evde dikkatimi çeken en çok şey kitaplardı. Öyle oyuncaklara falan bakmazdım. Renkli kapaklar, püsküllü ayraçları olan kitaplara bakar izin verirlerse sayfalarını çevirirdim. Bugün onlarca kitap yazdıysam özgürce sayfalarını çevirdiğim kitaplar için aldığım izinler sayesinde oldu.

Kazanım: T.8.3.17. Metnin ana fikrini / ana duygusunu belirler.

4) Yukarıdaki metnin ana fikri nedir? Aşağıya yazınız.

Kazanım: T.8.3.16. Metnin konusunu belirler

5) Metnin konusunu yazınız.

8. sınıf Türkçe dersi içeriklerine ulaşmak için tıklayınız.

8. sınıf Türkçe açık uçlu yazılı sorularını indirmek için tıklayınız.