8. Sınıf Yeni Nesil Türkçe Soru Bankası

Değerli Öğrenciler, LGS gibi önemli bir sınava sadece konu çalışması yaparak hazırlanmak, düzeyinizi ancak belli bir yere taşır; ötesine geçemezsiniz. Çünkü konu çalışması, hazırlığın ilk aşamasıdır, sürecin tamamı olamaz. Böyle bir sınavda tekrar etmeniz, önemli yerleri not almanız, püf noktasına çalışmanız, taktikler geliştirmeniz, önce kavrama ve yorumlama düzeyinde, sonra da yeni nesil sorular çözmeniz gerekir. Bu yüzden 8. sınıf öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu Türkçe kitabında çoğunluğu metin, sözel mantık, tablo soruları ile bilgilendirme grafikleri (infografik) olmalı ancak bazı kaynaklar sizi LGS’ye hazırlamaktan uzaktır. Kimi okul sınavlarına hazırlayan kavrama düzeyinde sorulardan oluşur kimi de çok zor soruları nedeniyle adeta olimpiyatlara hazırlar ki bu da sizi çalışmaktan soğutur. O yüzden “İyi bir kitabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir?” sorusuna cevap arayacağız:

Peki, o zaman 8. sınıf yeni nesil Türkçe soru bankası nasıl olmalı, 8. sınıf yeni nesil Türkçe soru bankası seçerken nelere dikkat etmeli? İşte, o soruların cevapları:

8. Sınıf Yeni Nesil Türkçe Soru Bankası Nasıl Olmalı?

1. Kitaplara kesinlikle ön yargı ile yaklaşmayın. Bazen çok bilinen bir yayınevinin soruları hiç ummadığınız kadar basit hazırlanmış olabilir.

2. Yeni çıkan bir kitap kendini kanıtlamak için kaliteli sorular içerebilir. O yüzden bu tür kitaplara şans tanımanız, onları dikkatle incelemeniz gerekir.

3. Bilgiyi ölçmek yerine yorum ağırlıklı sorular (tablo, afiş, mantık, yorum…) içeren kitap almanız sizi LGS’ye daha iyi hazırlayacaktır.

4. Bazı kitaplar -özellikle deneme sınavları- zor sorayım derken yoruma açık sorularla karşınıza gelebilir. Bu nedenle incelediğiniz kitaptan rastgele birkaç soru çözün ve cevap anahtarından doğru mu diye kontrol edin. Böylece soruların düzeyi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

5. Sorular doğrudan bilgiyi ölçmek yerine ayrıntılı görsellerle (Tablo, afiş…) yorumlama düzeyinizi ölçmeli. Bir kitabın asıl kalitesi de buradan gelir. Unutmayın ki emek verilerek oluşturulan soruların üretilmesi daha çok zaman ve uğraş ister.

6. Bunun dışında kitapta müfredata uygun konuların yer alması, soruları hazırlayanların mesleki deneyimi, soruların açık ve anlaşılır olması ya da bir öğretmen tarafından öneriliyor olması da karar verme sürecinizde etkisi olabilir.

Kapağının alt kısmında renkli çizgiler, orta kısmında "Pratik Çalışma" logosu, üst kısmında "Yeni Nesil Türkçe Kitabı" yazısı olan soru bankası görseli.

Örnek 1:

Aşağıdaki ikilemelerden hangisi yansıma sözcükten oluşmuştur?

A) Arabanın canları pırıl pırıldı.

B) Kamp ateşi çatır çatır yanıyordu.

C) Kumsalda irili ufaklı çakıl taşları vardı.

D) Adam hızlı hızlı konuşarak bir şeyler anlatıyordu.

Bulanık hale getirilmiş yeni nesil Türkçe sorusu

Soruyu testte kullanacağım için net görüntüsünü vermedim, anlayışınız için teşekkür ederim.

Sonuç Olarak: Kitapçılara sık sık giden biri olarak raflardaki soru bankalarına mutlaka göz gezdiririm. Bazen öyle kitaplara rastlarım ki LGS değil de eski sistemin kapak değiştirilmiş halleridir onlar. Zaman ve emek harcanmamış, yalnızca görünüşü değiştirilerek piyasaya sunulmuş kitaplardır. Ayrıca renkli ve eğlenceli görsellerle süslenmiş bazı kitaplar satış sayısı artsın diye süslenmiş olabilir, onların bu albenisine aldanmamak gerekir. İşte, bu tür kitapların sizi yeni sisteme hazırlama gibi bir gayesi yoktur. Onlardan kaçınmak gerekir. İyi bir LGS soru bankası ya da deneme kitabı bol görsellerle desteklenmiş, yorumlama düzeyini ölçecek nitelikte ve orta zorlukta olmalıdır. Bunun dışındaki kitaplardan uzak durunuz çünkü onların size faydasından çok zararı olabilir.


8. Sınıf Yeni Nesil Türkçe Soru Bankası

Yorum yapın