Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz Atasözü

Günlük konuşmalarımızda atasözü ve deyimlere sıklıkla başvururuz. Böylece anlatımımız daha etkili olur ve karşıdaki kişinin dikkatini çekeriz. Bu da atasözü ve deyimlere hakim olmayı gerektirir. O yüzden birçok kişi anlamını bilmediği bazı atasözlerini internetten araştırır. Bunlardan biri de Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözüdür.

Dilimizde pek kullanılmayan “Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz.” atasözünün anlamını merak edenler olmuştur. Bu nedenle kimi insanlar “Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz.” atasözünün anlamını arama motorlarında aramış, anlamını araştırmıştır. Bu yüzden ben de Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözü hakkında açıklama yapmak istedim.

Peki, o zaman pek kullanılmayan Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözü ne demek? Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözünün anlamı nedir? Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözünün açıklaması nedir?

İşte, Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz atasözünün açıklaması ve örnek cümlede kullanımı

Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz Atasözü Ne Demek?

Cevap: İşçinin bir işte canla başla çalışması için baştaki kişinin de gelip çalışması gerekir.
Üstte "Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz." yazısı, sol altta elinde parayla oturan zengin insan, sağ altta tarlanın başında oturup müzik dinleyen ama çalışmayan insan görseli.

Ağanın Alnı Terlemezse Irgatın Burnu Kanamaz Atasözünün Örnek Cümlede Kullanımı

Şirkette müdür oldu olalı ne toplantıya katılıyor ne de ortak çalışmalara. Böyle giderse çalışanlar da işi boşlayacak. Boşuna dememişler: “Ağanın alnı terlemezse ırgatın burnu kanamaz.” diye.

Yorum yapın