Arkadaşlık ve Dostlukla ilgili Atasözleri ve Anlamları

Sosyal hayatta bizim için önemli bir yeri olan arkadaş veya dostlarla ilgili birçok söze rastlarız. Kimi dostluğun öneminden bahseder, kimi gerçek dostluğun nasıl olduğunu vurgular, kimi dosta güvenmek gerektiğini vurgularken kimi de kimseye güvenmemek gerektiğini bildirir. Bu yazda sizlere dost ya da dostlukla ilgili mesajlar veren bazı atasözlerini derledim. İşte, arkadaşlık ve dostlukla ilgili atasözleri ve anlamları:

Arkadaşlık ve Dostlukla ilgili Atasözleri ve Anlamları

Açma sırrını dostuna, o da söyler dostuna: Sırrını kimseye anlatma yoksa hesapta olmayan kişiler de duyar.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim: İnsanlar genellikle kendi kafalarına uygun kişilerle arkadaşlık edinir, bu nedenle arkadaşlar kişinin aynasıdır.

Dost kara günde belli olur: Kötü gününde yanında olan, sana yardım eden kişi gerçek dostundur.

Düşenin dostu olmaz: Durumu iyi olan biri günün birinde çevresine muhtaç hale gelirse kimse ona yardım etmez.

Dost ile ye, iç, alışveriş etme: Alışveriş esnasında iki taraf da çıkarına uygun davranacağı için dostlar arasında yapılan alışveriş dostluğu olumsuz etkileyebilir.

Dostluk başka, alışveriş başka: Alışveriş sırasında dostluğun yerini çıkar ilişkisi alır. Çünkü her iki taraf kendi kazancını düşünür.

Dost başa, düşman ayağa bakar:

1. Anlamı: Dostlar gizli işler yapmayacağı için arkadaşının yüzüne rahatlıkla bakabilir ancak düşmanların başını kaldıracak yüzü olmadığı vurgulanmış.

2. Anlamı: Bir ortama girmenden önce kılık kıyafetimize özen göstermeliyiz çünkü kimi fikirlerimize önem verirken kimi de giyim kuşamımıza bakar, en ufak açığımızı ortaya çıkarmaya çalışır.

Dost dostun ayıbını yüzüne söyler: Dostumuz, kendimizi düzeltmemiz için eksik veya yanlışımızı bize söyler. Belki kimilerince yadırganabilir ancak kendimizi geliştirmemiz için bize bu fırsatı vermeyenin dostluğu sorgulanmalı.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır: Bizim zor zamanlarımızda yanımıza gelen, özveriden kaçınmayan kişi gerçek dosttur.

Dostun attığı taş baş yarmaz: Dostun sözleri ya da davranışları insanı incitmez.

Düğün aşıyla dost ağırlanmaz: Biri için özel olan kişiye başka yerden gelen yemek ya da hazırlık sunulmaz. Eğer o kişi önemliyse kendisi emek harcamalı, hazırlıklarını itinayla yürütmeli.

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez: Bazı eski dostlar arasında mesafe ya da kırgınlıklar olsa bile birbirlerine düşman olmazlar ancak yeni tanışmış ve dost olmuş insanlar birbirlerine gereken fedakârlığı göstermez.

Her şeyin yenisi, dostun eskisi: Bir şeyde yeni olan aranırken dostlukta eskisi aranır çünkü arkadaşlık bağı daha güçlüdür.

Kişi arkadaşından bellidir: Birini tanımak istiyorsan arkadaşlarına bakmalısın.

Sen dost kazan, düşmanın ocağın başından çıkar: Kişi, dost kazanmak için gayret etmeli. Düşman zaten bulunur.


Arkadaşlık veya dostlukla ilgili atasözlerini PDF biçiminde indirmek için tıklayınız.

Yorum yapın