Arkadaşlık ve Dostlukla ilgili Atasözleri

Sosyal hayatta bizim için önemli bir yeri olan arkadaş veya dostlarla ilgili birçok söze rastlarız. Kimi dostluğun öneminden bahseder, kimi gerçek dostluğun nasıl olduğunu vurgular. Ayrıca bazıları dosta güvenmek gerektiğini vurgularken kimi de bundan uzak durur. Bu yazıda sizlere dost ya da dostlukla ilgili mesajlar veren bazı atasözlerini derledim. İşte, arkadaşlık ve dostlukla ilgili atasözleri ve anlamları:

Arkadaşlık ve Dostlukla ilgili Atasözleri

1. Bölüm

Açma sırrını dostuna, o da söyler dostuna: Sırrını kimseye anlatma yoksa hesapta olmayan kişiler de duyar.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim: İnsanlar genellikle kendi kafalarına uygun kişilerle arkadaş olur, bu nedenle arkadaşlar kişinin aynasıdır.

Dost kara günde belli olur: Kötü gününde yanında olan, sana yardım eden kişi gerçek dostundur.

Düşenin dostu olmaz: Durumu iyi olan biri günün birinde çevresine muhtaç hale gelirse kimse ona yardım etmez.

Dost ile ye, iç, alışveriş etme: Alışveriş esnasında iki taraf da çıkarına uygun davranacağı için dostlar arasında olan alışveriş dostluğu olumsuz etkiler.

Dostluk başka, alışveriş başka: Alışveriş sırasında dostluğun yerini çıkar ilişkisi alır. Çünkü her iki taraf kendi kazancını düşünür.

Dost başa, düşman ayağa bakar:

1. Anlamı: Dostlar gizli işler yapmayacağı için arkadaşının yüzüne rahatlıkla bakar ancak düşmanların başını kaldıracak yüzü yoktur.

2. Anlamı: Bir ortama girmenden önce kılık kıyafetimize özen göstermeliyiz çünkü kimi fikirlerimize önem verirken kimi de giyim kuşamımıza bakar, en ufak açığımızı ortaya çıkarmaya çalışır.

2. Bölüm

Dost dostun ayıbını yüzüne söyler: Dostumuz, kendimizi düzeltmemiz için eksik veya yanlışımızı bize söyler. Belki kimileri yadırgar ancak kendimizi geliştirmemiz için bize bu fırsatı vermeyen kişilerin dostluğunu sorgulamamız gerekir.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır: Bizim zor zamanlarımızda yanımıza gelen, özveriden kaçınmayan kişi gerçek dosttur.

Dostun attığı taş baş yarmaz: Dostun sözleri ya da davranışları insanı incitmez.

Düğün aşıyla dost ağırlanmaz: Biri için özel olan kişiye başka yerden gelen yemek ya da hazırlık sunulmaz. Eğer o kişi önemliyse kendisi emek harcamalı, hazırlıklarını itinayla yürütmeli.

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez: Bazı eski dostlar birbirlerine kırgınlıklar olsa da düşman olmazlar. Yeni tanışmış ve dost olmuş insanlar birbirlerine gereken fedakârlığı göstermez.

Her şeyin yenisi, dostun eskisi: Her şeyde yeni olan aranırken dostlukta eskisi aranır. Çünkü onların arkadaşlık bağı daha güçlüdür.

Kişi arkadaşından bellidir: Birini tanımak istiyorsan arkadaşlarına bakmalısın.

Sen dost kazan, düşmanın ocağın başından çıkar: Kişi, dost kazanmak için gayret etmeli. Düşman zaten çıkar.


Bu notu indirmek için tıklayınız.

“Arkadaşlık ve Dostlukla ilgili Atasözleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın