Düğün Aşıyla Dost Ağırlanmaz Atasözü

Düğün Aşıyla Dost Ağırlanmaz Atasözü. Çoğumuz günlük konuşma ve yazı dilimizin daha etkileyici olmasını isteriz. Böylece iletişime geçtiğimiz kişi ya da topluluğun dikkatini üzerimize çeker, ne demek istediğimizi daha iyi ifade etmiş oluruz. Bunun için de anlatma yeteneğimizi geliştirmek gerekir.

Sol Sayfasında düğün aşı, sağ sayfasında "Düğün Aşıyla Dost Ağırlanmaz Atasözü" yazısı ve aşağısında şaşkın şaşkın bakan insan görseli.

Etkili konuşmak ya da yazmak isteyen her insanın başvurduğu önemli alanlardan biri de söz sanatlarıdır ancak bazen kısa ve özlü konuşmak, ne diyeceğini uzatmadan anlatmak için atasözlerine de ihtiyaç duyarız. Özlü bir anlatım gücüne sahip olan atasözleri verdiği mesajla da birçok kişinin kullandığı kalıplaşmış cümlelerdir. Geçmişten günümüze kadar ulaşan, belli bir tecrübeyi aktaran, belli bir ana fikri olan atasözleri günlük konuşmalardan sanata, edebiyattan sınav sorularına kadar birçok alanda karşınıza çıkar. Genellikle mecaz anlamda kullanılan ve belli bir düşünceyi iletmek için kullanılan atasözleri dilimizde oldukça fazladır. Dilimiz bu anlamda zengin birikime sahip olduğu için bazen anlamını bilmediğimiz ya da az duyduğumuz atasözleri karşımıza çıkar. İşte, bu durumda pek kullanılmayan bu atasözlerinin anlamını merak edenler olmuştur.

Kimi insanlar bu atasözünün anlamını arama motorlarında aramış, anlamını araştırmıştır. Bu yüzden ben de bu konu hakkında açıklama yapmak istedim.

Peki, o zaman bu atasözü ne demektir, ne anlama gelir, örnek cümledeki kullanımı nasıldır? İşte, görsel üzerinden bu atasözünün anlamı:

Düğün Aşıyla Dost Ağırlanmaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Cevap: Kişi, kendisi için özel olan birine başka yerden gelen yemek ya da hazırlığı sunmamalı. Eğer o kişi önemliyse kendisi emek harcamalı, hazırlıklarını itinayla yürütmeli.

Örnek Cümlede Kullanımı

Bir konuda özel çalışma yapılacaksa başka bir yerden yardım beklememelisin, geçici çalışmalara bel bağlamamalısın. Boşuna dememişler: “Düğün aşıyla dost ağırlanmaz.” diye.


Atasözü ve deyimler hakkındaki diğer içeriklere ulaşmak için tıklayınız.

Beni Instagram üzerinden takip ediniz.