Duyular Arası Aktarma Nedir?

Mecazlı anlatımın yollarından biri olan duyular arası aktarma, deyim aktarmasının bir türüdür. Anlam derinliği sağladığı için edebiyatta şair ve yazarların kullandığı yollardan biridir. Bizler de bazen metinlerde kullanırız böylece anlatımımızı daha etkili hale getirmek mümkün. Ayrıca lise ve üniversite sınavlarında çıkabilecek konulardan biridir. İşte, duyular arası aktarma konu anlatımı:

Duyular Arası Aktarma Nedir?

Deyim aktarmasının alt başlıklarından biri olan duyular arası aktarma, bir duyuyla ilgili ayrıntının başka duyuya aktarılmasıdır. Mesela tatma duyusuyla ilgili bir ayrıntı duyma duyusuyla algılandığında duyular arası aktarma olur: “Acı” sözcüğünü “Acı çığlık” şeklinde ifade ettiğimizde duyular arası aktarma olur.

Örnekler

Acı çığlık (Tatma duyusundan duyma duyusuna aktarma)

Yumuşak ses (Dokunma duyusundan duyma duyusuna aktarma)

Keskin viraj (Dokunma duyusundan görme duyusuna aktarma)

Sert bakış (Dokunma duyusundan görme duyusuna aktarma)

Sıcak konuştu (Dokuma duyusundan işitme duyusuna aktarma)

Soğuk renkler (Dokunma duyusundan görme duyusuna aktarma)

Duyular Arası Aktarma Nasıl Bulunur?

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi bir duyuyla ilgili ayrıntı (acı, sert, soğuk, keskin…) mecaz anlam özelliği kazanarak başka duyuya aktarılır. Ayrıca bu tür kullanımlarda sözcükler gerçek anlam özelliğinden çıkıp yeni ve soyut bir anlam özelliği kazanır. Mesela “Sert” kelimesi temel anlamda kullanıldığında dokunma duyusuna ait bir ayrıntıdır. “Sert konuştu.” cümlesinde ise mecaz anlam özelliği kazanarak işitme duyusuna geçmiştir.


Sıkça Sorulan Soru

Duyular arası aktarma nedir, örnek?

Bir duyuyla ilgili ayrıntının başka duyuya aktarılmasıdır. Örneğin: “sert” sözcüğü dokunma duyusuna ait bir ayrıntıdır. Bu sözcük “Sert konuştu.” cümlesinde duyma duyusuna ait ayrıntı haline gelir.

“Duyular Arası Aktarma Nedir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın