Etkili Ders Çalışma Nedir, Nasıl Çalışılır?

Bir öğrencinin çalışma veriminin ve ders başarısının artması, etkili ders çalışmayla mümkündür. Yani bir konuyu fazla uzatmadan, gereksiz yere zaman harcamadan mümkün olduğunca en kısa sürede anlamak için etkili çalışma yapmak gerekir.

Bir sınıf düşünün bir hafta sonra Türkçe yazılısı olacaktır. Kimi öğrenci bu yazılıya beş gün boyunca günde üç saat çalışırken kimi öğrenci daha kısa sürede bitirebilir. İşte, bu farkın en önemli sebepleri ilgi, önceki kazanımlar ve etkili çalışmaktır.

Peki; o zaman etkili ders çalışma nedir, nasıl etkili çalışılır? Bunun için ne yapılmalı? İşte, bu soruların cevapları:

Etkili Ders Çalışma

Etkili çalışmayı belirleyen beş unsurdan bahsedebiliriz:

1. Çalışma Ortamının Sadeliği: Bir öğrencinin çalışma ortamı genellikle çalışma masasıdır. Dikkat dağıtacak unsurların olmaması için masayı en sade hale getirmek gerekir. O yüzden çalışma masasında yalnızca o gün çalışılacak araç ve gereçleri bulundurmalısınız.

2. Ders Çalışma Programı: Kararlı ve istikrarlı olmak için mutlaka haftalık ders çalışma programı olmalı. Böylece hangi derse ne kadar süre ayıracağını bilen öğrenci belirsizlik içinde olmayacaktır.

3. Telefon, tablet ya da bilgisayarı kontrolsüz kullanan biri zamanın nasıl geçtiğini bilemez. Bu yüzden çalışmaya ayırması gereken süreyi boşa harcamış olur. Onların sizi yönetmesine izin vermeyin. Kontrolü elinizde tutun. Çok isterseniz haftalık çalışma programına fazla olmamak koşuluyla bazı günler yarım ya da bir saat süreyle telefon, tablet veya bilgisayarı ekleyebilirsiniz.

4. Her Derse Önem Vermelisin: Birçok öğrenci sevdiği ve basit gördüğü derslere ağırlık verme eğiliminde. Bunun öğrencinin öz güveni artırmada faydası olsa da eksik olduğu veya zor bulduğu derslerde ilerleyebileceğini söyleyemem. O yüzden her derse önem verilmeli ancak taktiksel çalışma için derslerin sürelerini zorluk derecesine göre çalışma programına eklenebilir.

5. Tekrar Yapmalısın: Hiç kimse iyi bildiği bir konuda bir süre tekrar etmediğinde o konuyu unutmayacağının garantisini veremez. Tekrarı yapılmayan konular belli bir zaman sonra bölüm bölüm unutulur. Bunun önüne geçmek için ara sıra konu anlatımlarına göz gezdirmek hatta test çözmek gerekir.

Etkili ders çalışma yöntemini beş adımda anlatan görsel.

Yorum yapın