Kısayol Nedir? Kısayol Ne İşe Yarar?

Bilgisayar kullanımında karşınıza çıkan “kısayol” kavramı nedir, ne işe yarar? İşte, bu yazıda bu kavramın bilgisayardaki karşılığını, görevini ve nasıl oluşturulduğunu anlatacağım.

Öncelikle bu işlem sayesinde uzaktaki verilere anında ulaşabilecek, bilgisayarınızın yükünü hafifletebileceksiniz. Peki o zaman kısayol nedir, ne işe yarar, nasıl oluşturulur ve kullanıldığında ne gibi kolaylıklar sunar? İşte, o soruların cevabı:

Kısayol Nedir? Ne İşe Yarar? Bilgisayarın Hafızasına Katkısı Nedir?

Kısayol, bilgisayarda asıl klasör ya da dosyaya ulaşmak için kurulan bağlantıdır. Burada dosya ile program, belge, resim, video gibi türler akla gelebilir. Bunların yeri, hemen ulaşılamayacak konumdadır. Mesela klasörler içinde, hafıza kartı ya da bulut depolama ile saklı olabilir. İşte, kısayollar sayesinde ulaşılması zaman alan bu tür klasör ya da dosyaların hemen ulaşılması için yakın bir yere bağlantı kurulur. Böylece onu temsil eden bir simge çıkar. Bu sayede hedefteki dosya ya da klasörün bir kopyasının daha çıkmasına, bilgisayarda fazladan yer kaplamasına gerek kalmaz.

Video klasörünün, kanatlanmış haldeki kısayolu işaret ettiği görsel.

Örnek:

Yıllarca biriktirdiğiniz ve 10 GB (gigabayt) yer tutan bir aile resimleri klasörünüzün olduğunu düşünün. Bu resimleri de güvenli olsun diye hafıza kartı ya da bulut depolama ile sakladınız. Daha kolay ulaşmak için aynı dosyaları masaüstüne kopyalarsanız 10 GB da bilgisayarda harcamış olacaksınız ancak klasörün kısayolunu masaüstüne atarsanız 1 KB (kilobayta) ya tutar ya tutmaz.

Sonuç:
Değerli ziyaretçimiz, bilgisayarda fazla yer kaplamasın ve güvenli bir yerde depolansın diye önemli verilerimizi farklı bir sürücüde (ikinci sürücü, flash bellek, hafıza kartı, bulut depolama...) tutarız ancak bunlara ulaşmak biraz zaman alır. İşte, bu durumda kısayollara başvurulur. Bu sayede bilgisayarımızı boş yere doldurmadan verilere anında ulaşabiliriz. Zaten yukarıdaki örnekte 10 GB (yani 10.485.760 kilobayt) yer tutan resimler, bilgisayarda yaklaşık 1 kilobayt karşılığında kısayolu oluşturulabilir.

Kısayolun faydaları ve sunduğu kolaylıklar

Yorum yapın