LGS Çalışma Tekniği

İyi bir lise için LGS sınavında gereken puanı almak gerektiğini biliyoruz ancak hedeflediğimiz liseyi kazanmak için düzenli ve verimli bir çalışma yapıyor muyuz? Çoğunun sadece hedef belirlemekle yetindiğini, harekete geçmeye geldiğinde olduğu yerde kaldığını, bu yüzden LGS maratonunda daha en baştan kaybettiğini söyleyebiliriz. İşte, LGS çalışma tekniği:

LGS Çalışma Tekniği

Öncelikle güçlü bir motivasyona ihtiyacınız olacak çünkü yaklaşık 1 yıl düzenli ve sıkı çalışmak, hemen tükenmeyecek bir içsel enerji LGS çalışma tekniği için ilk şarttır.

Kesin, net ve ulaşılabilir bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedef; lisenin türü, yakınlığı ve konumu gibi sebeplere göre değişebilir.

Önceki senelerin çıkmış sorularına göz atmalısınız. Bu sayede LGS hakkında fikir sahibi olacak, ona göre çalışma programını ve temponuzu belirleyeceksiniz.

Sizi hedefinize götürecek bir ders çalışma programı hazırlamalısınız. (Taslak halinde oluşturduğum haftalık ders çalışma programını indirmek için tıklayınız.)

Verimli çalışma tekniklerini uygulamalısınız. Bu sayede kısa zamanda çok etkili olabilirsiniz.

LGS’de çoğunlukla okuduğunu anlama ve yorumlama düzeyinde yeni nesil sorular çıkmaktadır. Sizin de buna uygun bir çalışma stratejisi geliştirmeniz gerekir.

Verimli çalışan, dikkatini verebilen, anlatılanları kolaylıkla anlayan bir öğrenci için okulda anlatılanlar yeterli ancak konular zor geliyorsa öğrencinin etüde gitmesi ya da özel ders alması konuyu pekiştirmesinde faydası olacaktır.

Soru bankası ve konu anlatım kitaplarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz ders içerikleri sunan internet sitesi ya da sosyal medyanın katkısı olacaktır.

Çalışmanın aşamalarına uymalısınız: Önce konuyu anlamak, sonra özet çıkarmak ve püf noktaları ile ipuçlarına dikkat etmek, soru çözmek, çözemediği soruyu sormak ve anlamak, deneme sınavlarına girmek, sonra da sınav sonucuna göre değerlendirme yapmak. Bu yüzden test veya deneme çözmek için acele etmeyin. Konuyu ve tekniğini anlamaya öncelik verin ama haftalık soru çözümünüz de mutlaka olsun.

Haftanın bazı gün veya saatlerinde derslerinizi aksatmamak koşuluyla kitap okuyabilirsiniz. Düzenli okumanın okuma hızını ve anlama düzeyini artırdığı, bilinen bir gerçektir. Ayrıca çıkmış soruları incelediğinizde LGS’de paragraflara yer verildiğini göreceksiniz. Düzenli okumayla başarınızı belli bir yere kadar taşıyabilirsiniz ancak az önce belirttiğim gibi derslerinizi aksatmamalısınız.

“LGS Çalışma Tekniği” üzerine bir yorum

Yorum yapın