Mersin Özel Ders

Mersin özel ders piyasası nasıl, Mersin özel ders önerileri neler? Sınavlara hazırlanan bir öğrenci; çalışma verimini artırmak ve zor derslerin üstesinden gelmek için kurs, özel ders, bireysel çalışma, grup çalışması veya akran çalışması gibi çeşitli yolları dener. Bu yollardan belki de en etkili olan özel ders, birçok öğrenci tarafından başvurulan bir ders çalışma ortamıdır. Bugünkü yazımda Mersin özel ders piyasasından bahsedeceğim ama önce özel dersin avantajları nelerdir? Gelin bu soruya cevap arayalım:

Mersin Özel Ders

Özel Ders Nedir?

Herhangi bir dersi anlamakta zorlanan veya dersi belli bir sürede yetiştiremeyen bir öğrencinin alanında uzman bir öğretmenden bire bir aldığı derstir.

Özel Dersin Etkisi Nasıldır?

Çoğu öğrenci dersleri anlamak için okulu yeterli görürken kimileri zorlandığı için veya süre yönetimi konusunda sıkıntı çektiği için özel ders alır. Grup çalışmasına göre oldukça etkili ve verimli bir çalışma şeklidir.

Özel Dersin Verimi Nasıl Artırılır?

Dersin verimliğinde ilk şart: Özel ders alınacak öğretmenin alanında uzman ve belli bir tecrübe sahibi olmasıdır. Bunun dışında öğrenci sayısının iki ya da üç kişiyi geçmemesi gerekir. Mümkünse bire bir olsun. Ayrıca öğrenci ve öğretmenin ders sürecinde doğal olması gerekir. Unutulmamalıdır ki doğal ve samimi iletişimde insanlar kusur ve eksiklerini gizlemek için uğraşmaz, olduğu gibi görünür. Bu da öğrenciyi tanımaya çalışan öğretmenin işine yarar.

Özel Ders Nerede Verilmeli?

Öğrenci ve aile ortamına göre değişebilir. Kimi öğrenci, kendi mekanında daha rahatken kimi de öğretmenin yerinde (büro…) daha verimli çalışabilir. Özellikle küçük yaşlarda (ilkokul ve ortaokul) öğrenciler için ev daha uygundur. Bunda kendi ailesinin yanında olması, öğretmenin aileyle sürekli iletişim halinde olması önemli etkenlerden bazılarıdır ancak lise öğrencilerinde durum değişebilir. Özellikle sosyalleşme ihtiyacı büroların daha cazip olmasını sağlar.

Konuyu Anlamıyorum, Ne Yapmam Gerekir?

Hemen özel derse yönelmeyin çünkü özel ders konuyu anlamanızın garantisini vermez. Öncelikle nedenini bulmaya çalışın. (dikkat eksikliği, tekrar edememe, yanlış çalışma stratejileri, öğretmen yetersizliği, öğretmenle iletişim kuramama…) Bu konuda okul ya da etüdün rehberlik biriminden yardım isteyin.

Özel Ders Başarı Sağlar mı?

Değerli Öğrenciler, hiçbir özel kurum ya da öğretmen daha en başta başarı garantisi veremez ancak iletişim kurabildiği, anlatma tarzına alışkın olduğu ve dikkatle dinlediği öğretmenle verimli çalışma imkanı bulan bir öğrenci evde tekrarını yapıp testini de çözerse başarı yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir.

Kısacası: Hangi sınıf düzeyinde olursanız olun özel derse ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız ve imkânınız da varsa vakit kaybetmeden özel ders alın.

Özel Dersin Avantajları

Öğrenciyi Tanıma

Öğretmenler bire bir derslerinde kendi yöntemleriyle öğrencinin düzeyini tespit edip özel çalışma programı oluşturma imkanı bulabilir. Dersleri verimli işlemelerini sağlayacak ve hedefimize götürecek en temel unsur öğrencinin düzeyidir. Kişiye özgü, verimli bir ders çalışma programını hazırlamak için öğrencinin düzeyini, derse olan ilgisinin ve konuyu anlama süresini belirlemesi gerekir.

Kişiselleştirilmiş Çalışma Programı

Özel dersin bir diğer avantajı kişiye özel çalışma programı hazırlayıp verimliliği en üst düzeye çıkarabilir . Her öğrencinin öğrenme düzeyi ve hızı farklı olduğu için onlara aynı çalışma programı uygulanamaz. Bu da eğitimin merkezine öğrenciyi almanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Öğrenci Odaklı Ders Programı

Öğrencinin ders programı bazen değişebilir. Bu durumda oluşabilecek ders kaybını en aza indirmek için programdaki gün ve süre farlılık gösterebilir. Özellikle LGS’ye hazırlanan bir öğrenci okul, kurs ve denemeden dolayı yoğun bir programa sahiptir. Programı bu yüzden değişmeye çok açıktır ve bu değişiklik zincirleme olarak kendini gösterebilir.

Öğrencinin Özel Dersten Beklentileri

Her yıl binlerce öğrenci okula takviye ya da sınavlar için özel dersi tercih etmektedir. Bu tercih öğrencinin yetersizliği gibi bir sebepten ötürü değil, verimli çalışma kaygısından kaynaklanır. Maddi külfeti biraz fazla olan özel derslerin her dakikasının, boşa harcanmayacak kadar verimli geçmesi gerekir. Bu da beklentilerin karşılanmasına bağlıdır. Peki o zaman “öğrencinin özel dersten beklentileri” nelerdir? İşte madde madde cevaplar:

Rahat Bir Ortam

Öğrenciler, öncelikle çekinmeden soru sorabileceği rahat bir ders çalışma ortamı istemektedir.

Verimlilik

Dersin her dakikasının öğrenci seviyesine uygun olmasını ve anlatılanların kolaylıkla anlaşıldığı verimli bir ortam isterler.

Uzmanlık

Öğrenci, aldığı özel dersin beklentilerini karşılayabileceğinden ve öğretmenin alan bilgisinin yeterli olduğundan emin olmak ister.

Öğretmen Takibi

Başarı ve ödev takibinin düzenli yapılması, öğretmenin öğrenci ve derse olan ilgisinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu da öğrencinin beklentilerinin başında gelmektedir.

Yalın ve Sade Anlatım

İster okul olsun ister özel ders; anlatılan konunun gereksiz ayrıntılardan uzak, açık ve anlaşılır bir üslupta olması gerekir. Bu, özel derste daha çok aranır çünkü seçimi öğrenci yapıyor.

Eğlenceli Bir Ortam

Öğrenci özel derste yalnızca öğretmenle iletişim halinde olduğu için derslerin kasıntıdan uzak, doğal, rahat ve eğlenceli olması grup çalışmasına göre daha çok aranmaktadır.

Değerli Öğrenci ve Veliler, Mersin'de yıllardır öğretmenlik yapan biriyim ve Mersin özel ders ortamını az çok biliyorum. Burada aradığınız öğretmeni bulmakta sorun yaşamazsınız ancak alanında uzman ve iletişimi iyi bir öğretmenlerden ders almak, ondan faydalanmak için doğru tercih yapmanız gerekir. Karar verdiğiniz öğretmenle verimli çalışabileceğinizi ne yazık ki hemen anlayamazsınız. Belli bir süre geçmesi gerekir ya da öğretmen tercihinizi yaparken öncesinde araştırmış olmanız, çevrenize sormanız ve yapılan görüşler doğrultusunda karar vermeniz gerekir.

Yorum yapın