Somutlama Nedir, Örnekleri Neler?

Soyut anlamdaki sözcükler cümlede kazandığı anlama bağlı olarak somut hale gelebilir. Bunlar genellikle benzetme yoluyla ortaya çıkar. İşte, bu sayfada sizlere somutlamayı örnekler üzerinden anlattım:

Somutlama konusuna gelmeden önce somut ve soyut anlam nedir, ona bakalım:

Somut Anlam: Beş duyu organlarından biriyle algılanabilen anlamlardır.

Somut Anlam Örnekleri: ağaç, araba, insan, yol, ev…

Soyut Anlam: Beş duyu organlarından herhangi biriyle algılanamayan anlamlardır.

Soyut Anlam Örnekleri: sevgi, umut, hayal, rüya, mutluluk…

Somutlama

Soyut anlama gelen bir sözcüğün cümlede somut bir anlam bildirmesidir. Bu tür sözcükler genellikle başka sözcüklerle eşleştirilerek, benzetme yoluyla bu anlam özelliğini kazanır.

Örnekler

Sınavı kazanamayınca umutları rüzgârda savrulan kağıtlar gibi dağıldı. (Gerçekte soyut olan “umut” sözcüğü kâğıda benzetildiği için somutlaşmıştır.)

Pamuk ipliğine bağlı cesaretimi daha fazla sınamaya çalışmayın. (Aslında soyut anlamda olan cesaret sözcüğünün bir nesne gibi bağlanabilmesi somutlaştırmadır.)

Gönül ferman dinlemez, diye boşuna söylememişler. (Aslında soyut olan gönlün insanla ilişkilendirilmesi somutlaştırmadır.)

Kötümser konuşması yüzünden azmimiz ince bir dal parçası gibi kırıldı. (Soyut anlamdaki azmin dal parçası gibi kırılması somutlaştırmadır.)

Olumsuz düşünceleri kafamdan atamıyorum, elimde değil. (Soyut anlamdaki düşüncenin sanki nesne gibi atılması somutlaştırmadır.)

Felek yüzüme hiç gülmedi ama şükürler olsun, sağlığım yerinde. (Şans anlamındaki felek sözcüğü aslında soyut anlam bildirir ancak insan özelliği kazanarak kişileştirildiği için somut anlama geçmiştir.)

Sevgisini de kattığı için yemekleri hep lezzetlidir. (Soyut anlamdaki sevgi sözcüğü yemek malzemesi gibi kullanıldığı için somutlaşmıştır.)


Bu notu indirmek için tıklatınız.

“Somutlama Nedir, Örnekleri Neler?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın