İşte, geçiş ve bağlantı ifadeleri:

Geçiş ve Bağlantı İfadeleri

Çerçeveli bölümün üstünde "Geçiş ve Bağlantı İfadeleri" başlığı, aşağısında zincir görseli, onun da altında "Kardelenler sabretmeyi çağrıştırır, bu nedenle sevdiğim çiçek türlerindendir." yazısı ve en altta "www.pratikcalisma.com" adresi var.

İki düşünceyi birbirine bağlayan ifadelerdir.

Bir yargıdan diğerine geçişi ya da bağlantıyı sağlar.

Genellikle “ama, fakat, lakin, halbuki, yalnız, oysaki, bundan böyle, bu nedenle, ancak, ne var ki, demek ki, başka bir deyişle, son olarak, çünkü, üstelik, hatta, özellikle, böylece, sonuçta, kısacası, o halde…” gibi sözcüklerden oluşur.

Örnekler

Çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istiyorlar ancak bir ihtiyacımız var mı diye kimse sormuyor.

Yolda hiç durmadan ilerledik fakat araba Kayseri yolunda arızalandı.

Konuşmamı bitirmeden önce son olarak şunu diyebilirim: Birbirinizi asla üzmeyin.

Piknik alanına ben de gittin ne yazık ki burada hoş bir manzarayla karşılaşmadım.

Ufkunu genişletmek istiyorsan çok gezmeli ve etkileşimde bulunmalısın demek ki sosyalleşmenin bu yönde olumlu bir etkisi var.

Alıştırmalar

Aşağıdaki metinlerde geçen geçiş ve bağlantı ifadelerini bulunuz.

Ülkemizde daha çok Kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişen kardelenler bana hep umudu ve sabretmeyi çağrıştırır. Nasıl mı? İlkbaharda karların henüz erimediği dönemlerde beyaz veya sarı renkte, çan şeklinde çiçekleri ile karları delerek baharı müjdelediği için umudu çağrıştırır. Uzun dönem kar altında kaldığı için de sabretmeyi çağrıştırır, bu nedenle en sevdiğim çiçek türlerindendir.

Çözüm: Paragrafın son cümlesinde yer alan “bu nedenle” sözü iki yargıyı (“sabretmeyi çağrıştırır”, “en sevdiğim çiçek türlerindendir.”) birbirine bağladığı için bağlama ifadesidir.

Gelişen teknolojinin etkisiyle günümüz bilgisayarlarında başta iletişim ve haberleşme olmak üzere araştırma, bilgiyi paylaşma, medyaya ulaşma ve bunları düzenleme, alışveriş gibi günlük işlerimizi yapmamız mümkün. Üstelik bunların birçoğu için bilgisayar uzmanı olmaya gerek yok çünkü çoğu uygulamayı artık kolaylıkla kullanabiliyoruz. Hatta bazıları daha öteye giderek saatlerce sürecek çalışmaların yapay zekâ desteğiyle çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamakta. Bu sayede kolaylaşan çalışmalarımızın sadece bir merkezde yapılacağı anlayışını değiştirip evde, tatilde veya herhangi bir yerde yapılabilmesini sağlamaktadır.

Çözüm: Metinde geçen geçiş ve bağlantı ifadeleri sırayla şunlardır: ve, üstelik, çünkü, hatta, bu sayede, veya.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top